реклама

реклама
реклама


Дорога


Алесь Сіліч, Настасся Яўмен,

Улады Літвы рыхтуюцца да ўвядзення буфернай зоны на мяжы з Беларуссю. Гэта значыць, што мясцовым жыхарам, верагодна, давядзецца адмовіцца ад утрымання свінняў у гаспадарках.

Фото: belsat.eu
Фото: belsat.eu

Свінагадоўчыя фермы ўжо ўвялі строгія загады для абароны гаспадарак. На найбуйнейшую свінаферму прымежнага Салечнінскага раёну журналістам ужо не трапіць.

Кястуціс Радзюліс, дырэктар "Meriko Agrofirma":
"Тут дэзамат ёсць у нас, ён заўжды быў. Дадаткова перад дэзаматам апырскваем усе машыны, якія заязджаюць на тэрыторыю. Стараемся пабочных ужо не пускаць, асабліва калі няма патрэбы, як і з вамі, да шлагбаума – і ўсё".

Не спяць і на памежных пунктах. Дэзінфекцыя транспарту і пасажыраў адбываецца ўжо больш за месяц. Ветэрынарная служба краіны раіць увесці экстрэмальнае палажэнне, але пакуль і літоўскае кіраўніцтва, і Еўракамісія ў адпачынку і не могуць аператыўна ацаніць сітуацыі. Тым часам сродкі ад ураду Літвы няўмольна растаюць. Паводле разлікаў, іх будзе дастаткова да сярэдзіны жніўня. А пасля за дэзінфекцыю кожны будзе плаціць з уласнае кішэні.

Эгідзюс Пумпуціс, Харчовая і ветэрынарная служба Літвы:
"Выдаткі моцна павялічыліся. І адзін з планаў – гэта збор, калі з кожнай асобы ці транспартавага сродку, што праходзіць дэзінфекцыю, бяруцца грошы".

Збор з "легкавушкі" можа скласці 18 тысячаў, з цяжкавіка – 90 тысячаў беларускіх рублёў.

Літоўцы ўсцяж чакаюць сродкаў і на ўзвядзенне плоту на мяжы з Беларуссю. Пакуль жа ў 10-кіламетровай зоне паляўнічым дазволілі неабмежаваны адстрэл дзікоў – актыўных пераносчыкаў чумы.

Аднак жыхары прымежных вёсак не баяцца пераходу пошасці на сваіх рохлікаў.



Рэгіна Заблоцкая, жыхарка Табарышак:
"А чаго баяцца? Як будуць хварэць, заколем і ўсё. У адным нумары пісалі, што будуць кампенсацыі, ну, яшчэ цэнаў не пазначылі, у другім нумары апублікуем падрабязна, колькі кампенсацыі будуць людзям плаціць за знішчэнне. Вось ужо два нумары пасля таго атрымалі – ніхто не ўзгадвае нічога, ужо забыліся. Не было дастаткова месца надрукаваць".

Мар'яна, жыхарка Табарышак:
"Свінні ж беларускія да нас не бегаюць. Так што няма чаго баяцца".

Рыхтуецца глеба для рэжыму буфернай зоны: пачаўся ўлік свінняў у хатніх гаспадарках. Каб не распаўсюджваць панікі, астатнія дзеянні ўладаў пакуль на жоўтым сігнале святлафора.

Вёска Табарышкі літаральна разрэзаная беларускаю мяжою. Аднак, нягледзячы на блізкасць асяродку афрыканскай чумы, мясцовыя жыхары захоўваюць спакой. Літоўскі ўрад пакуль што не робіць ніякіх радыкальных захадаў у змаганні з чумою, аднак новыя рашэнні могуць з’явіцца з дня на дзень.

Комментарии с форума

  • ratnerrr 14 августа 2013 в 14:01

    жыхары прымежных вёсак не баяцца пераходу пошасці на сваіх рохлікаў Читать полностью: https://news.tut.by/society/361700.html Или я в школе какой-то другой язык учил? Какие пошасци и якие рохлики?

  • Igor75 14 августа 2013 в 14:27

    Давно пора- с быдла смывать совок.

  • kostik1004 14 августа 2013 в 14:28

    Вёска Табарышкі літаральна разрэзаная беларускаю мяжою. Читать полностью: https://news.tut.by/society/361700.html А чаму толькі беларускай, а не літоўскай. Можа проста мяжой?

  • kostik1004 14 августа 2013 в 14:29

    Igor75 (14.08.2013 14:27) писал(a):
    Давно пора- с быдла смывать совок.
    А быдло - это те, кто ездит в Литву или как?

  • kostik1004 14 августа 2013 в 14:36

    ratnerrr (14.08.2013 14:01) писал(a):
    жыхары прымежных вёсак не баяцца пераходу пошасці на сваіх рохлікаў Читать полностью: https://news.tut.by/society/361700.html Или я в школе какой-то другой язык учил? Какие пошасци и якие рохлики?
    Да в той школе мы учились. Просто очень много слов в беларуский язык тянут польских. Пошасць, похоже шастающий, что или кто такое рохлікі, я не понял. Это как самаход-авто, самапіс-авторучка, мінакі-проходящие мимо или может быть прохожие?

  • Igor75 14 августа 2013 в 14:43

    kostik1004 (14.08.2013 14:29) писал(a):
    А быдло - это те, кто ездит в Литву или как?
    Да быдло бульбаши. Литовцы гордый народ , а не колхозный скот и сброт. Не стали бы унижаться как рабы на каленях , об этом смотри у Зисера в блоге о поездке в Вильнюс. В БССР нет мифических 83% процентов , есть 100 % *****.

  • kostik1004 14 августа 2013 в 14:49

    Igor75 (14.08.2013 14:43) писал(a):
    Да быдло бульбаши. Литовцы гордый народ , а не колхозный скот и сброт. Не стали бы унижаться как рабы на каленях , об этом смотри у Зисера в блоге о поездке в Вильнюс. В БССР нет мифических 83% процентов , есть 100 % *****.
    А вот где-то и соглашусь с Вами. И считаю, что виноваты сами. Извините, но не буду всё перекладывать на широкие плечи АГЛ, виноват и сам электорат. Один только вывоз соляры и сигарет со стороны выглядит прикольно. Не гордый в большинстве своём беларус.

  • miluser 14 августа 2013 в 15:14

    kostik1004 (14.08.2013 14:49) писал(a):
    А вот где-то и соглашусь с Вами. И считаю, что виноваты сами. Извините, но не буду всё перекладывать на широкие плечи АГЛ, виноват и сам электорат. Один только вывоз соляры и сигарет со стороны выглядит прикольно. Не гордый в большинстве своём беларус.
    А гордый литовец покупает контрабандные сигареты и соляру.

  • ratnerrr 14 августа 2013 в 15:22

    kostik1004 (14.08.2013 14:49) писал(a):
    А вот где-то и соглашусь с Вами. И считаю, что виноваты сами. Извините, но не буду всё перекладывать на широкие плечи АГЛ, виноват и сам электорат. Один только вывоз соляры и сигарет со стороны выглядит прикольно. Не гордый в большинстве своём беларус.
    В большинстве своем автовозы перевозящие соляру, 95 бензин и сигареты - это как раз литовцы. Про поляков не скажу - там редко бываю. Так что не гордый литовец на пассате для меня не новость.

  • rsgp 14 августа 2013 в 15:47

    Все правильно литовцы делают. Надо было сразу с калхоза плату брать за дезинфекциию, а не дурить галаву ЕС с заборам.

  • rsgp 14 августа 2013 в 15:51

    kostik1004 (14.08.2013 14:36) писал(a):
    Да в той школе мы учились. Просто очень много слов в беларуский язык тянут польских. Пошасць, похоже шастающий, что или кто такое рохлікі, я не понял. Это как самаход-авто, самапіс-авторучка, мінакі-проходящие мимо или может быть прохожие?
    Все это беларуские слова в польском. Просто калхоз обрусел и забыл.

  • Sasha_____ 14 августа 2013 в 16:20

    50 евро за легковую, 500 евро за грузовую, смотри и очереди соляровозов исчезнут....

  • serkserg 14 августа 2013 в 16:23

    rsgp (14.08.2013 15:51) писал(a):
    Все это беларуские слова в польском. Просто калхоз обрусел и забыл.
    А не польские в белорусском? Кстати, рохлики - поросята, свиньи. Горожане Вы наши!!!

  • ЗВЕРЬ 14 августа 2013 в 16:44

    Литовце в ответ обязать покупать бахилы за 100500 эура.... нечего топтать там где убрано!

  • kostik1004 14 августа 2013 в 16:57

    serkserg (14.08.2013 16:23) писал(a):
    А не польские в белорусском? Кстати, рохлики - поросята, свиньи. Горожане Вы наши!!!
    Причём тут горожане? Диалекты разные: бабуля в Могилёвской области говорила парсюкі, ровар, дзяга, а вторая с Мядельщины: свінні, лісапед, аборка. Жизнь не стоит на месте, какие-то слова исчезают и появляются новые. Я о том, что иногда пишут на беларуском так, что очень тяжело понять смысл. Об этом ни раз уже на форумах писали.

  • gutti 14 августа 2013 в 20:51

    ratnerrr (14.08.2013 14:01) писал(a):
    жыхары прымежных вёсак не баяцца пераходу пошасці на сваіх рохлікаў Читать полностью: https://news.tut.by/society/361700.html Или я в школе какой-то другой язык учил? Какие пошасци и якие рохлики?
    Рохлики-это журналисты Белсата.

  • gutti 14 августа 2013 в 20:57

    Igor75 (14.08.2013 14:43) писал(a):
    Да быдло бульбаши. Литовцы гордый народ , а не колхозный скот и сброт. Не стали бы унижаться как рабы на каленях , об этом смотри у Зисера в блоге о поездке в Вильнюс. В БССР нет мифических 83% процентов , есть 100 % *****.
    Так-так. А что это про гордый народец такие пасквили выпускают-http://ru.delfi.lt/news/economy/v-britanskoj-gazete-deshevye-litovcy-stali-kuskami-myasa.d?id=62073213?

  • gutti 14 августа 2013 в 21:10

    Igor75 (14.08.2013 14:27) писал(a):
    Давно пора- с быдла смывать совок.
    А может-на забор не хватает, от белорусских рохликов отгородиться?